Ректор Универзитета у Сарајеву проф. др Рифат Шкријељ и проректор за науку, истраживање и развој Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Јелена Крунић састали су се данас како би симболично обиљежили почетак сарадње у оквиру УСАИД-овог пројекта ПРО-Будућност.
Потписивањем Уговора са Универзитетом у Сарајеву, те Меморандума о разумијевању с Универзитетом у Источном Сарајеву, почела је сарадња у оквиру које ће професори и студенти са ова два универзитета заједнички организовати радионице и истраживања о изградњи мира, повјерења, толеранције, јачању друштвене кохезије те другим процесима који доприносе помирењу у нашој земљи.
„Ове активности ми увијек пробуде наду да смо на добром путу да нашим студентима пружимо додатну подршку“, казао је проф. др Рифат Шкријељ.
Он је изразио захвалност Универзитету у Источном Сарајеву и УСАИД-овом пројекту ПРО-Будућност на дугогодишњој сарадњи и вољи да заједнички раде велике и важне ствари, истичући колико је у раду значајна подршка како академске, тако и шире заједнице.
Проф. др Јелена Крунић истакла је да институције углед граде кроз споразуме са другим универзитетима али и представницима неакадемске заједнице, додајући да су универзитети често окренути међународним размјенама и да је изузетно важно да се окрећу и јачању међусобних веза.
„Ово ће бити добра прилика да наши професори и студенти размијене знања и искуства, да усвојимо добре праксе, да се повезују млади и да стварамо подстицајно окружење за њихов лични и професионални развој, те да, када заврше студиј, ова знања даље преносе“, казала је проф. др Крунић.
Осим проректорице Крунић, у име Универзитета у Источном Сарајеву, данашњем састанку су присуствовали и проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета доц. др Марко Гутаљ и проф. др Биљана Сладоје-Бошњак испред Центра за подршку студентима са инвалидитетом са Филозофског факултета.
Сарадњу је поздравила и министарка за науку, високо образовање и младе Кантона Сарајево, Александра Николић, истакнувши да је потребно мотивисати младе да раде на себи.
„Требамо радити на отварању могућности, јачању капацитета, окретању продуктивним и иновативним политикама које требају да ојачају младе да граде своју будућност, а тиме и друштво. Ово јесте једна од таквих прилика и надам се да ћемо имати добре резултате“, казала је Николић.
Из УСАИД-овог пројекта ПРО-Будућност, који проводи ЦРС са партнерима, су навели да радо подржавају пројекте који доприносе јачању међусобних односа младих, али и институционалној сарадњи универзитета.
„Само кроз континуиран и заједнички рад можемо осигурати сретније студенте који ће даље враћати и самој заједници која је улагала у њих. Кроз овај пројекат студенти ће имати прилику развијати вјештине изградње мира, критичког мишљења и отварања дијалога који ће им умногоме користити као будућим покретачима промјена у друштву“, казали су представници пројекта ПРО-Будућност.