Сарадња универзитета и студената из Сарајева и Источног Сарајева

Студенти из Сарајева и Источног Сарајева, захваљујући сарадњи два универзитета, повезали су се кроз размјену мишљења и искуства и заједничко учење о изградњи мира.

Универзитет у Сарајеву и Уред за подршку студентима (УПС!) у сарадњи с Универзитетом у Источном Сарајеву и Центром за подршку студентима с инвалидитетом завршили су пројекат „Сви за мир – Мир за све“ којем је циљ био социјално оснаживање и оспособљавање младих за активно и демократско учествовање у друштву, те едукацију о изградњи мира и међусобном разумијевању.

Пројекат је окупио двадесетак студената из оба града, а настао је у склопу сарадње два универзитета која је почела у марту ове године, уз подршку УСАИД-овог пројекта ПРО-Будућност.

Студенти су прво учествовали у дводневном модулу унутар којег су реализоване теме кроз предавања и радионице о култури мира и образовању за мир, асертивним комуникацијским вјештинама у функцији превенције конфликта и људским правима, те се упознали с појмовима идентитета, предрасуда и дискриминације, уз развој критичког мишљења.

„Сви мислимо да добро познајемо појмове као што су демократија и људска права, али смо кроз овај пројекат научили колико нисмо упознати са својим правима, колико је дискриминација присутна и колико су права људи угрожена. Схватили смо и да, колико год се трудили, имамо стереотипе и то морамо освијестити и радити на томе“, казала је Јована Стјепанић, студенткиња Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву.

Након реализованог модула, студенти су радили истраживачке радове у тимовима на теме које су одабрали истраживати уз подршку менторки, те их презентовали на заједничком окупљању протеклог викенда.

За Нермину Ибрахимовић, студенткињу Педагошког факултета Универзитета у Сарајеву, то је била прилика за стицање нових знања о миру и свему што млади могу урадити да допринесу очувању мира.

„Кроз рад на овом истраживању сам схватила да сам и ја била у оној групи која схвата да ако нема рата – мир је. Кад сам почела радити запитала сам се шта је мир? Схватила сам да смо сви одговорни као појединци за стање у којем живимо и да се требамо трудити да унапређујемо то стање и цјелокупно друштво. Требамо кроз одгојно-образовни рад да потичемо младе да буду не само мирољупци него и миротворци“, казала је Нермина.

Кроз пројекат „Сви за мир – Мир за све“ студенти су научили много о изградњи мира, а осим стечених знања посебно су били захвални на чињеници што су се – након двије године онлајн наставе – први пут окупили и имали презентације уживо. Такође су срећни што су стекли нова пријатељства.

„Нисам до сада имала прилику да упознам и сарађујем са студентима из Сарајева и жао ми је због тога – јер толико смо близу и толико једни од других можемо учити и надам се да ће то сада кренути интензивније. Ово је било дивно и незаборавно искуство и увелико доприноси развијању компетенција, ширењу свијести и сузбијању предрасуда“, казала је Јована Стјепанић.

„Било је ово веома лијепо искуство. Нажалост немамо толико пројеката и необично ми је то што смо имали овакав вид сарадње, али сам сретна што сам имала прилику да упознам нове људе. Битно је причати о миру, јер мир је дио свих нас и сви требамо учествовати у његовој изградњи“, казала је Хена Фајић, студенткиња Педагошког факултета Универзитета у Сарајеву.

Професорице са оба универзитета које су водиле студенте кроз овај процес су посебно поносне на оно што су они заједно постигли у протеклих неколико мјесеци.

„Све што смо од програмских активности у пројекту планирали је и реализирано, али ради нарави пројекта чини нам се да смо на крају сви добили и више, посебно у контексту повезивања студената. Радоват ће ме ако они буду промотори мира, ако буду живјели те вриједности и, будући да су већином педагози, психолози, одгајатељи и учитељи, да те вриједности у својим учионицама и код својих ученика сутра одгајају“, казала је професорица Сандра Бјелан са Филозофског факултета Универзитета у Сарајеву.

Учествовање у овом пројекту било је посебно задовољство и част и за њену колегиницу са Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, професорицу Ранку Перућицу.

„Нашем друштву је потребно више оваквих пројеката који ће се бавити темама које су битне за наше друштво. Изградња мира је врло актуелна и изискује шире промишљање – да траје дуже и да се укључе и друге организације“, закључила је она.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right