Потписан Протокол о сарадњи са Музејом жртава геноцида у Београду

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Милан Кулић, ректор Универзитета у Бањој Луци проф. др Радослав Гајанин и директор Музеја жртава геноцида из Београда Дејан Ристић потписали су 11. маја, у Бањој Луци, Протокол о сарадњи којим је предвиђено да се на научним темељима, на основу чињеница, презентује истина о геноциду над Србима у Другом свјетском рату у Независној Држави Хрватској и онемогући фалсификовање историје.

Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске доц. др Жељко Будимир наглашава да је ово једна од иницијатива коју су заједнички покренули Министарство и Музеј.

,,Важно је да се изучавање геноцида, ратних злочина и Другог свјетског рата одвија систематично и кроз институционални начин, на катедрама за историју на два јавна универзитета у Републици Српскојˮ, казао је министар Будимир и додао да је потписивање протокола „буђењеˮ историјских наука.

Он сматра да ће овај документ омогућити брзе успјехе у истраживањима Другог свјетског рата и геноцида над Србима у НДХ.

„Научноистраживачки пројекти у Републици Српској овог типа биће уско везани за оно што ради Музеј жртава геноцида у Београду. Без изучавања Другог свјетског рата, не можемо да схватимо каква реалност нас очекује у времену које је испред насˮ, рекао је министар.

Ректор Кулић је нагласио да је потписивање протокола један од начина да се на посебан начин пажња посвети историји страдања српског народа у Другом свјетском рату, али и ратовима који су се дешавали послије тога.

Ректор Кулић је најавио ускоро почетак рада Института историјских наука који ће дати огроман допринос да се онемогући фалсиковања историје и страдања Срба посебно у Другом свјетском рату.

Директор Музеја жртава геноцида из Београда Дејан Ристић каже да је циљ ове сарадње да историјско искуство страдања Срба буде видљивије не само у оквиру српског етничког простора, већ у свијету и да се ова тема интернационализује и да се на сваки начин, науком, боримо против ревизије, фалсификовања историје и стигматизације српског народа.

Ристић је нагласио да се потписивањем протокола са два јавна универзитета заокружује систем сарадње са релевантним образовним институцијама на српском етничком простору.

„Музеј жртава геноцида у Београду, који је основан 1992. године, једна је од три најреферентније институције у свијету, уз Музеј Јад Вашем у Јерусалиму и Меморијални музеј Холокауста, и располаже са више од 200.000 јединица грађе које свједоче о геноциду над Србима у НДХˮ, рекао је Ристић.

Његово преосвештенство епископ пакрачко-славонски Јован истакао је да потписивање протокола представља коперникански обрт у вези српских страдања, јер се о томе, како је нагласио, до сада није радило систематски, научно, темељно и на међународном нивоу.

„Управо ће оваквим споразумом то бити омогућено. Важно је да цијелу причу о српском страдању у 20. вијеку, поготово у Другом свјетском рату, мора да носи Републике Српска јер гро жртава Јасеновца, жртава Другог свјетског рата и бораца долази са ових терена, Босанске Крајине, Кордуна, Лике, Баније, Западне Славоније, Далмације. Њихови потомци у огромном броју насељавају Србију, готово трећину становништва и ради се о великом покрету који омогућава да се реално, у времену које долази, бавимо српским страдањима у Другом свјетском ратуˮ, навео је епископ Јован.

Како је истакао ректор Универзитета у Бањој Луци проф. др Радослав Гајанин, на овај начин омогућава се да чланови академске заједнице са два јавна универзитета активно истражују историјске чињенице које су у претходном периоду биле занемарене.

Он је изразио наду да ће у наредном периоду бити значајан број мастера, односно докторских дисертација и научних радовакоји ће бити публиковани у међународно референтним часописима историјских наука.

Одржан је и први радни састанак ресорног министра, епископа Јована, ректора Гајанина и Кулића, директора Ристића, декана два Филозофска факултета – проф. др Срђана Душанића и проф. др Драге Мастиловића, те руководиоца СП историје на Филозофском факултету УНИБЛ проф. др Боривоја Милошевића, као и представника Епархије пакрачко-славонске и Музеја жртава геноцида. Током овог састанка договорене су прве активности које се односе на реализацију Протокола о сарадњи са Музејом жртава геноцида у Београду.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right