Обиљежена крсна слава Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“

Православни богословски факултет „Свети Василије Острошки“ прославио је у петак, 12. маја, свог заштитника Светог Василија Острошког и 29 година постојања, литургијом и ломљењем славског колача у Храму Светог Саве и свечаном академијом у Градском позоришту у Фочи.

На академији су уручене дипломе за 12 дипломираних студената и осам мастера и магистара теологије, који су та звања стекли у протеклих 12 мјесеци.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др  Милан Кулић поручио је на свечаној академији да им је част и привилегија што су један од ријетких универзитета који у свом саставу имају Православни богословски факултет.

Он је нагласио да су породичне вриједности и повратак Цркви и Богу једини и сигуран гарант просперитета и опстанка српског народа и да у том смислу студенти који завршавају овај факултет имају посебну улогу.

Декан Богословског факултета проф. др Владислав Топаловић подсјетио је да је Свети Василије Острошки био велики аскета, али и епископ, што га чини узором за студенте који студирају Правсолавни богословски факултет.

Он је навео да на овом факултету студирају студенти из Српске, БиХ, региона и земаља Европе.

„Свугдје је хуманистичка наука у кризи данас када је образовање некако превише тржишно орјентисано, али пошто смо једини првавославни богословски факултет у БиХ још увијек успијевамо да сваке године упишемо око 40 нових студената“, рекао је Топаловић.

Он је напоменуо да је ова школа настала 1882. године и да на амблему Универзитета у Источном Сарајеву стоји управо та година, те да у Европи само стари и велики универзитети имају теолошки факултет.

О улози духовности у просвјети и просвјете у духовности, као свједочењу духовно-педагошке цјеловитости, бесједио је асистент Богословског факултета Раде Булајић.

Он је истакао да је просвјета код Срба вијековима живјела искључиво у оквирима Цркве, а у ново вријеме се институционализовала, од када се, како је навео, свјетовна просвјета ограђује од вијековне црквено-традиционалне која је остала христоцентрична.

Свечаној академији присуствовао је и секретар Амбасаде Србије у БиХ Коста Неговановић који је истакао да је Амабасада поносна на успјешну сарадњу богословских факултета у Фочи и Београду.

Међу 12 дипломираних теолога, диплому је данас примила и Фочанка Бранка Станојевић.

„Тренутно сам на мастер студијама, настављам своје школовање на Православном богословском факултету. Одрђујем и приправнички стаж у школи у Фочи и себе у будућности види као вјероучитеља“, рекла је Станојевићева.

На свечаној академији уручене су и награде најбољим студентима, међу њима и Дарку Крсману, студенту четврте године. Он истиче да му је одмалена свештенички позив на првом мјесту.

„Учење на било којем факултету изискује велики труд и подвиг и представља један вид аскезе. Тако И на Православном богословском факултету, изучавајући ове науке стичемо веома важна знања за свештеничку службу, а с друге стране и за професорски позив гдје и самога себе видим у будућности“, рекао је Крсман.

Богословски факултет у Фочи, тада као Духовна академија, основан је 1994. године и сматра се насљедником Богословије из Сарајева, која је постојала од 1882. до 1941. године.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right