XIV Међународни пољопривредни симпозијум „AGROSYM 2023“, на којем ће бити представљени радови из пољопривредних и шумарских наука, екологије и заштите животне средине, те производње и прераде хране, отворен је 5. октобра у хотелу “Термаг” на Јахорини, за који је пријављено 680 радова из 80 земаља.
Декан Пољопривредног факултета Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Весна Милић истакла је да ће овогодишњи скуп понудити нове актуелности у пољопривреди и увођење ИТ сектора у пољопривредну производњу.
Професорица Милић је нагласила да овакав скуп нуди потенцијална рјшења за превазилажење кризе у вези са несташицом хране и повећањем цијена.
Свечаном отварању је присуствовао и помоћник министра за пољопривреду, прехрамбену индустрију и рурални развој Републике Српске Саша Лалић, који је рекао да се на оваквим скуповима могу чути научна достигнућа из области пољопривреде која се у посљедње вријеме сусреће са глобалном, економском и политичком кризом, али и климатским и елементарним непогода које праве проблеме у производњи.
Лалић је истакао да је ресорно министарство доста тога урадило у области дигитализације пољопривреде и да има добре информационе системе које су имплементирали, а путем којих могу да прате шта се одвија на терену, изврше одређене контроле, те елиминишу неправилности у пољопривредној производњи.
Амбасадор Кине у БиХ Ђи Пинг рекао је да је Кина огромна пољопривредна земља која је заинтересована за пољопривредне ресурсе БиХ.
“Сарадња са БиХ је још на примарној фази, али вјерујемо да ћемо имати све више резултата из пољопривреде, као и да ћемо договорити сарадњу у области пчеларства и производње млијека”, рекао је Ђи напомињући да је у кинеској иницијативи “Појас и пут” пољопривреда најважнија области, те да је током десет година извршено више од 600 пројеката са више од 80 земаља.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић навео је да је симпозијум „AGROSYM“, препознат широм свијета, те да садржи научне радови који могу бити примијењени у пракси.
“Треба нам младих људи који ће у области пољопривреде да се стручно образују на нашем Пољопривредном факултету и својим радом допринесу да се ниво производње хране и свих прехрамбених производа у Републици Српској повећа”, рекао је Ћосић.
Ћосић је поручио да ће град Источно Сарајево заједно са Пољопривредним факултетом Универзитета у Источном Сарајеву и приватном компанијом на прољеће формирати предузеће које ће радити на ангажовању младих стручњака.
Хамид ел Билали из Међународног центра за напредне агрономске студије Медитеранским агрономског института из Барија рекао је да је БиХ богата ресурсима који су кључни за развој аграрних политика.
Билали је истакао да се пољопривредна производња у БиХ изводи на традиционалан начин и да је зато Симпозијум важан како би донио и БиХ и пољопривредницима нове технологије и иновације које ће им помоћи да модернизују своју производњу.
Учесници Симпозијума моћи ће да директно промовишу институције и активности, производе, услуге, иновације, успоставе нове пословне контакте и сарадњу, креирају нове пројектне идеје, потпишу различите партнерске уговоре и размијене знања и идеје у пољопривредно прехрамбеном сектору.
Симпозијум организује Пољопривредни факултет Универзитета у Источном Сарајеву са партнерима Пољопривредним факултетом из Београда и Медитеранским агрономским институтом из Барија, уз сарадњу са 40 институција из земље и свијета.
Симпозијум који се одржава у хотелу “Термаг” и “Вучко” трајаће до недјеље, 8. октобра.