Шестом састанку локалних лидера Кине и земаља Централне и Источне Европе, који се одржао 16. октобра у кинеском граду Јантаиму, у провинцији Шандонг, присустовала је проректор за науку, истраживање и развој Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Јелена Крунић.
Тема састанка, који је окупио око 1000 кинеских и страних гостију, била је „Локална сарадња Кине и Централне и Источне Европе за будућност ”.
Овај скуп је веома корисна платформа за размјену нових идеја и снажан подстицај за даље унапређење сарадње земаља учесница и њихових регија. Учесници састанка су размијенили искуства с циљем развијања међурегионалне сарадње, која подразумијева шири спектар области, попут економије, трговине, саобраћаја, науке, технологије, културе, образовања и друго.
Један од догађаја у оквиру програма је и формирање Алијансе за модерну пољопривредну науку и образовање Кина – земље Централне и Источне Европе (ЦЕЕЦ) и одржавање првог састанка. Ову међународну, непрофитну платформу покренуо је Пољопривредни универзитет Шандонг, заједно са 64 члана пољопривредних универзитета, истраживачких институција и предузећа из Кине и земаља Централне и Источне Европе.
На позивном предавању проректор за науку, истраживање и развој Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Јелена Крунић представила је наш Универзитет и потенцијале Пољопривредног факултета.
Све чланице Алијансе постигле су консензус да се придржавају пет принципа „отвореног дијељења, једнаких консултација, покретања иновација, културне интеграције и сарадње у којој сви добијају“.
Промовисаће размјену и сарадњу пољопривредне технологије, истраживати нове начине међународног култивисања талената, дијелити образовне ресурсе у циљу култивисања пољопривредних талената са међународним перспективама и способностима међукултуралне комуникације.
Такође, све чланице Алијансе ће спроводити културну размјену и међусобно учење, подстицати економску и трговинску размјену пољопривредним производима, привући више субјеката да учествују у сарадњи Алијансе и радити заједно да стално дају нове доприносе интеграцији науке, индустрије и образовања у модерној пољопривреди између Кине и земаља Централе и Источне Европе и одрживом развоју глобалне пољопривреде.