На 67. Међународном сајму књига у Београду, Универзитет у Источном Сарајеву представио је 21. октобра, на штанду Представништва Републике Српске у Србији, публкације: Часопис „Радови Филозофског факултета“ и Зборник радова са научног скупа „Наука и стварност“ уреднице проф. др Јелене Марковић, „Рачуноводство спортских организација“ аутора проф. др Срђана Лалића и „Статистичко мјерење вишедимензионалних појава и процеса у економији“ аутора проф. др Стевана Р. Стевића.
Часопис „Радови“ је публикација која излази једном годишње и одражава све науке и дисциплине и студијске програме који се изучавају на Филозофском факултету. Ријеч је о посљедњем 25. јубиларном броју који је ове године промовисан.
На промоцији су о часопису „Радови“ говорили декан Филозофског факултета проф. др Владан Бартула, продекан за научноистраживачки рад проф. др Огњен Куртеш и продекан за наставу проф. др Вук Вучетић, те главни и одговорни уредник, професорица Јелена Марковић.
Такође, промовисан је и Зборник радова са научног скупа „Наука и стварност“, који се организује једном годишње, поводом Дана Филозофског факултета. Професорица Јелена Марковић је истакла да промовисана издања пружају „прелаз од књижевности и језика, до педагогије и социологије“, наглашавајући важност хуманистичких и друштвених наука у разумијевању наше историје и будућности.
Истог дана промовисана су издања „Рачуноводство спортских организација“, аутора проф. др Срђана Лалића који је истакао да се спорт све више приближава бизнису.
Професор Стеван Р. Стевић представио је монографију „Статистичко мјерење вишедимензионалних појава и процеса у економији“, наглашавајући важност примјене статистичких метода у анализи економских појава.
Посебну пажњу привукла су четири издања Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву, представљена на штанду Републике Српске 24. октобра, која говоре о различитим периодима 20. вијека, важним за разумијевање онога што се српском народу десило од Другог свјетског рата све до данашњих дана.
Представљене су монографије „Српска политичка елита из БиХ и југословенска краљевина 1918-1941“ и „Злочини нацистичких дивизија на простору БиХ у Другом свјетском рату“ проф. др Драге Мастиловића, као и „Политички односи у БиХ 1945-1958“ проф. др Драженка Ђуровића и „Спољна политика Русије у годинама југословенске кризе /1985-1995/“ академика Јелене Гускове.
Професор Мастиловић рекао је да књига „Српска политичка елита из БиХ и југословенска краљевина 1918-1941“ говори о периоду у историји Срба који био кључан за оно што се српском народу дешавало у Другом свјетском рату и ратовима деведесетих година, те да је 1918. година била „стајна тачка“ српске историје, када се идеал уједињења остварио али не на начин како су генерације Срба очекивале, већ стварањем југословенске државе.
Књига „Злочини нацистичких дивизија на простору БиХ у Другом свјетском рату“ зборник је докумената Земаљске комисије за утврђивање злочина окупатора и његових помагача из којих недвосмислено произлази да је на простору БиХ од 1941. до 1945. године над српским народом извршен злочин геноцида.
Књигу „Политички односи у БиХ 1945-1958“ представио је њен аутор Драженко Ђуровић истичући да обрађује хронолошки оквир од 1945. године – краја Другог свјетског рата и успоставе новог револуционарног система власти, до 1958. године, када долази до првог покушаја отварања националног питања.
Виши научни сарадник Историјског института Георгије Вулић представио је књигу „Спољна политика Русије у годинама југословенске кризе /1985-1995/“ академика Јелене Гускове, која представља научну обраду руске спољне политике према југословенској кризи од 1985. до 1991. године и рату од 1991. до 1995. године.