Универзитет у Источном Сарајеву представио пројекат на COP 29 у Бакуу

Најважнији међународни самит о климатским промјенама COP 29 ове године одржава се од 11. до 22. новембра се у главном граду Азербејџана, Бакуу. Овогодишњи скуп окупио је више од 70.000 учесника из готово свих земаља свијета, укључујући свјетске лидере, научнике, активисте и представнике приватног сектора.

У оквиру овог глобалног скупа, значајно признање добио је Универзитет у Источном Сарајеву који је на позив Министарства за високо образовање и науку Руске Федерације представио један од иновативних пројеката за борбу против климатских промјена. Универзитет је, у сарадњи са Државним шумарско-техничким универзитетом из Вороњежа, представио пројекат организовања Карбонског полигона у Републици Српској. Овај пројекат дио је шире иницијативе коју финансира Министарство високог образовања и науке Руске Федерације, а који се реализује у земљама чланицама БРИКС-а.

Циљ пројекта је да се на бази Универзитета у Источном Сарајеву успоставе механизми за праћење динамике атмосферских гасова који изазивају ефекат стаклене баште и који доприносе климатским промјенама. Ова иницијатива, не само да подржава глобалне климатске циљеве, већ и унапређује сарадњу у области науке и технолошког развоја у контексту климатских промјена.

На павиљону Руске Федерације заједничку презентацију пројекта одржали су Драпалюк Михаил Валентинович, ректор Државног шумарско-техничког универзитета из Вороњежа  и Марко Гутаљ, проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета Универзитета у Источном Сарајеву. Презентација је уприличена испред Експертског савјета Министарства високог образовања и науке Руске Федерације, састављеног од водећих научника из одговарајућих научних области.

Од чланова Савјета, између осталих, били су пристуни Валериј Николајевич Фалков, министар високог образовања и науке Руске Федерације, као и Антон Павлович Шашкин, директор Департмана државне политике из области научно-технолошког развоја Руске Федерације. Осим њих, презентацији су присуствовали и Руслан Сајд-Хусеинович Еделјгериев, помоћник председника Руске Федерације и Јевгениј Владимирович Марков, члан Државне Думе РФ.

Осим Републике Српске, своје планове о организовању Карбонских полигона са партнерима из Руске Федерације презентовали су и представници Бразила и Азербејџана. Ови пројекти имају за циљ да  прате и анализирају емисије атмосферски активних гасова који утичу на ефект стаклене баште на глобалном нивоу, као и да  унаприједе мјере за смањење тих емисија.

Овогодишњи COP 29 се сматра важним кораком у глобалној борби против климатских промјена, а учешће Универзитета у Источном Сарајеву и његова сарадња са Руском Федерацијом показују значај регионалне научне и технолошке сарадње у рјешавању глобалних еколошких изазова.

Конференција је понудила платформу за размјену идеја и разматрање глобалних климатских циљева, с посебним фокусом на ублажавање климатских промјена, адаптацију и финансирање.

У контексту глобалне климатске кризе, ова врста сарадње и иновација добија све већи значај јер земље широм свијета настоје да нађу дугорочна рјешења која ће помоћи у ублажавању климатских промјена и прилагођавању на њихове посљедице.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right