Састанак студената са инвалидитетом и чланова тима УИС-а у оквиру пројекта „Trans2Work“

У Ректорату Универзитета у Источном Сарајеву данас је одржан састанак пред одлазак на размјену студената са инвалидитетом, у оквиру међународног пројекта „School-to-Work Transition for Higher education students with disabilities in Serbia, Bosnia & Herzegovina and Montenegro (Trans2Work)“.

Четворо студената Универзитета у Источном Сарајеву регистровано је на web базу која је креирана у оквиру овог пројекта, чији је носилац Катедра за педагогију Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву.

Ово је први пут да Универзитет у Источном Сарајеву учествује у размјени студената са инвалидитетом.

У пројекту мобилности студената учествују два студента Саобраћајног факултета Добој – Вања Грујић и Горан Ристић, студент Факултета за производњу и менаџмент Требиње Милица Ијачић и студент Филозофског факултета Пале Дејан Баковић.

Сви студенти ће у оквиру размјене обављати праксу у областима сродним профилима које похађају на матичним факултетима и то у трајању од два мјесеца, у периоду од новембра 2017. до октобра 2018. године, на универзитетима у Новом Саду, Београду, Крагујевцу или Црној Гори.

Из буџета пројекта студентима је обезбијеђено по 1.800 евра за трошкове.

Координатор пројекта је проф. др Биљана Сладоје – Бошњак, виши асистент Ранка Перућица је ментор који повезује студенте са инвалидитетом и послодавце, док је мр Слободанка Круљ из реда административног особља задужена за подршку студентима.

Имплементација пројекта „School-to-Work Transition for Higher education students with disabilities in Serbia, Bosnia & Herzegovina and Montenegro (Trans2Work)“ почела је у октобру 2015. године, а завршава се 2018. године.

Циљеви међународног  пројекта „Trans2Work“ су:

а) да припреми и унаприједи високообразовне институције  у погледу пружања подршке студентима са инвалидитетом  у њиховој  транзицији  од  факултета до  радног мјеста коришћењем и праћењем стандарда и политика Европске уније;

б)  да повеже високо образовање са радним окружењем које је примјерено особама са инвалидитетом;

в) да асимилира транзиционе могућности и вјештине са праксама и политикама Европске уније;

г) да припреми послодавце да боље разумију потребе  запослених лица са инвалидитетом у циљу креирања и понуде нових радних мјеста за ове особе.

Основна циљна  група којима је овај пројекат намијењен јесте широка група постојећих и будућих дипломаца са  инвалидитетом  и послодаваци из приватног и из јавног сектора.

С обзиром да  постоји потреба да се ојача  академска заједница у циљу прихватања концепта  транзиције особа са инвалидитетом од  факултета до  радног мјеста, остале циљне групе и потенцијални партнери универзитета су: студенти са инвалидитетом,  универзитетски наставници и особље, постојећи универзитетски сервиси, каријерни центри и потенцијалне мреже.

Циљеви могу бити постигнути само уз подршку високообразовних институција  које ће омогућити студентима са инвалидитетом да учествују у програмима праксе у оквиру посебног програма мобилности који је укључен у  Еразмус+ програм кредитне мобилности студената са високообразовних институција.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right