Bibliografske baze sadrže osnovne podatke o objavljenim naučnim publikacijama i omogućavaju uvid u određeno naučno područje. Osnovni podaci o naučnoj građi uključuju podatke kao što su: naslov publikacije, ime autora, godina, mjesto izdavanja, itd. Citatne baze su baze podataka koje osim bibliografskih podataka sadrže podatke o korišćenim citatima, citiranosti objavljenih naučnih publikacija, citiranosti istraživača i njegovih publikacija unutar određene naučne oblasti. Ove baze ne sadrže pune tekstove publikacija. Baze podataka sa punim tekstom omogućavaju uvid u puni tekst pojedine publikacije, i obično predstavljaju zbirke elektronskih časopisa i knjiga većeg ili manjeg obima jednog ili više izdavača. Puni tekstovi su obično praćeni i bibliografskim opisom svakog rada.
Web of Science
Web of Science (ranije poznat kao Web of Knowledge) je bibliografska i citatna baza koju održava Clarivate Analytics i obuhvata vodeće naučne časopise iz svih naučnih oblasti iz cijelog svijeta. U bazi su dostupni podaci o tzv. faktoru uticajnosti časopisa (impact factor), a rezultati evaluacije časopisa se objavljuju jednom godišnje u Journal Citation Reports.
Scopus
Scopus je bibliografska i citatna baza izdavačke kuće Elsevier koja indeksira veliki broj publikacija iz svih oblasti nauke iz cijelog svijeta. Ova baza sadrži alate za pretraživanje i analiziranje publikacija.
SCIndeks – Srpski citatni indeks
SCIndeks referiše časopise iz Srbije kategorizovane kao periodične publikacije naučnog karaktera. Pored naslova i sažetka radova, metapodatke u SCIndeks-u čine i sve citirane reference. Većina članaka dostupna je u vidu punog teksta.
Google Scholar
Google Scholar predstavlja bazu internet pretraživača Google. Ova baza omogućava pretragu naučne literature u elektronskom obliku koja se nalazi na internetu ali ne predstavlja klasičnu bibliografsku i citatnu bazu
Internet stranica: https://scholar.google.com