Учешће представника Технолошког факултета на љетној школи у оквиру Erasmus+ ECOBIAS пројекта

Представници Технолошког факултета Зворник Универзитета у Источном Сарајеву су у оквиру Erasmus+ ECOBIAS пројекта учествовали на љетној школи под називом “Љетна школа из метабаркодирања околишне ДНК”, у периоду од 5. до 8. септембра 2022. године, у организацији Природно-математичког факултета Универзитета у Тузли.

Поред наставника, сарадника и студената Технолошког факултета Зворник, љетној школи су присуствовали и бројни представници других универзитета: Универзитета у Новом Саду, Универзитета Duisburg-Essen, Свеучилишта у Загребу, Универзитета у Сарајеву, Универзитета у Бањој Луци, Свеучилишта у Мостару, Универзитета у Нишу, Интернационалног универзитета Травник и Универзитета Доња Горица.

На отварању љетне школе, у име Erasmus+ ECOBIAS конзорцијума, присутне је поздравила проф. др Љубица Васиљевић, координатор ECOBIAS пројекта на Универзитету у Источном Сарајеву, изразивши посебно задовољство због учешћа тима са Универзитета у Источном Сарајеву на оваквом догађају чиме је омогућено упознавање, умрежавање и проширивање сарадње са универзитетима у Босни и Херцеговини, али и региону.

Метабаркодирање ДНК из животне средине је метода процјене биодиверзитета у којој се узорци узимају из животне средине путем воде, седимента или ваздуха и методама молекуларне генетике се утврђује присуство врста и процјењује се укупни биодиверзитет. То је интердисциплинарна метода која спаја традиционалну екологију засновану на теренским истраживањима са молекуларним методама и напредним рачунарским алатима.

Циљ школе је био да упозна учеснике са могућностима метабаркодирања ДНК из животне средине, почевши од начина узорковања, преко лабораторијских метода до коначне биоинформатичке обраде добијених резултата, а све то уз помоћ стручњака из водеће лабораторије у овој области са Универзитета Duisburg-Essen у Њемачкој.

У оквиру четверодневне љетне школе, учесници су сакупили узорке за потребе изолације ДНК на хидроакумулацији Модрац. На терену су практично показани и различити начини филтрирања узорака прије даље лабораторијске обраде. Затим, у лабораторијама Природно-математичког факултета Универзитета у Тузли урађена је изолација ДНК материјала из узорака са терена и анализа диверзитета врста рибљих популација и алги, а учесници су упознати и са основним биоинформатичким алатима при обради резултата добијених метабаркодирањем ДНК из животне средине.

Редовни професор Florian Leese са Универзитета Duisburg-Essen, који је руководилац водеће лабораторије у анализи ДНК из животне средине у Европи и пројектни партнер ECOBIAS конзорцијума, и његови сарадници одржали су неколико предавања и упознали учеснике са основном методологијом, предностима и проблемима коришћења метабаркодирања ДНК из животне средине у процјени биодиверзитета, али и о будућим примјенама ове методе, која претендује да постане кључни алат у еколошком мониторингу и глобалним конзервационим студијама.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right