На ФПЕ одржана презентација пројекта „Веб идентитет привреде“ и промоција монографије „Трансформација економије вјештачком интелигенцијом”

На Факултету пословне економије Бијељина, у склопу активности НИЦ-а, у петак 27.09.2024. године, одржана је презентација резултата рада у оквиру пројекта “Веб идентитет привреде” чији су партнери Привредна комора Републике Српске, Подручна привредна комора Бијељина, Факултет пословне економије Бијељина и Град Бијељина.

Циљ овог пројекта који представља тежњу ка дигитализацији привреде у Републици Српској јесте бесплатна израда веб сајтова привредним субјектима који немају исте, чиме им се пружа могућност да се на ефикасан начин представе на интернету, што је кључно и неизоставно за модерно пословање.

У изради веб сајтова за привредне субјекте учествују и студенти Факултета пословне економије Бијељина, под менторством својих професора, а ове године су израђени веб сајтови за девет привредних субјеката, те су студенти имали прилику да презентују резултате свог рада.

Такође, одржана је и промоција монографијe “Трансформација економије вјештачком интелигенцијом: Перспективе, изазови и прилике” која је настала као резултат пројекта суфинансираног од стране Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање, а чији су уредници и аутори професори и асистенти Факултета пословне економије Бијељина.

Moнографија се састоји из 11 поглавља, а у њеној изради је учествовало 26 аутора.

Методологија израде је укључивала детаљну анализу актуелне литературе везане за развој вјештачке интелигенције и студије случаја у области примјене вјештачке интелигенције у економији, као и сарадњу са водећим стручњацима из ових области.

Овај мултидисциплинарни приступ омогућио је да се истражи и анализира утицај вјештачке интелигенције на различите секторе економије, те да се идентификује како вјештачка интелигенција може бити искоришћена за унапређење ефикасности, иновација и конкурентности, као и да се размотре потенцијални изазови и ризици које њена примјена доноси.

У монографији су приказани конкретни начини на које вјештачка интелигенција може трансформисати пословне процесе, побољшати доношење одлука и унаприједити стратегије у различитим економским секторима: пословање финансијских институција, индустријска дјелатност, мало и средње предузетништво, менаџмент и маркетинг.

Показано је да примјена вјештачке интелигенције у различитим областима економије, укључујући међународну економију, трговину и електронско пословање, значајно унапређује ефикасност и иновативност.

Резултати приказани у монографији могу послужити за даља истраживања у области вјештачке интелигенције и економије која би, прије свега уз сарадњу са домаћим привредницима, али и креаторима политика, на пољу усвајања неопходних прописа који регулишу ову област, могла допринијети научном и технолошком развоју.

Након презентације резултата рада и спроведених истраживања, заједнички став свих учесника пројекта је да ће Привредна комора РС, Подручна привредна комора Бијељина, Факултет пословне економије и Град Бијељина наставити са сличним пројектима у будућности, како би се наставило унапређење дигиталних капацитета привреде, као и подршка младим стручњацима и истраживачима у стицању неопходних знања и вјештина за тржиште рада.