Na 67. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, Univerzitet u Istočnom Sarajevu predstavio je 21. oktobra, na štandu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, publkacije: Časopis „Radovi Filozofskog fakulteta“ i Zbornik radova sa naučnog skupa „Nauka i stvarnost“ urednice prof. dr Jelene Marković, „Računovodstvo sportskih organizacija“ autora prof. dr Srđana Lalića i „Statističko mjerenje višedimenzionalnih pojava i procesa u ekonomiji“ autora prof. dr Stevana R. Stevića.
Časopis „Radovi“ je publikacija koja izlazi jednom godišnje i odražava sve nauke i discipline i studijske programe koji se izučavaju na Filozofskom fakultetu. Riječ je o posljednjem 25. jubilarnom broju koji je ove godine promovisan.
Na promociji su o časopisu “Radovi” govorili dekan Filozofskog fakulteta prof. dr Vladan Bartula, prodekan za naučnoistraživački rad prof. dr Ognjen Kurteš i prodekan za nastavu prof. dr Vuk Vučetić, te glavni i odgovorni urednik, profesorica Jelena Marković.
Takođe, promovisan je i Zbornik radova sa naučnog skupa „Nauka i stvarnost“, koji se organizuje jednom godišnje, povodom Dana Filozofskog fakulteta. Profesorica Jelena Marković je istakla da promovisana izdanja pružaju „prelaz od književnosti i jezika, do pedagogije i sociologije“, naglašavajući važnost humanističkih i društvenih nauka u razumijevanju naše istorije i budućnosti.
Istog dana promovisana su izdanja „Računovodstvo sportskih organizacija“, autora prof. dr Srđana Lalića koji je istakao da se sport sve više približava biznisu.
Profesor Stevan R. Stević predstavio je monografiju „Statističko mjerenje višedimenzionalnih pojava i procesa u ekonomiji“, naglašavajući važnost primjene statističkih metoda u analizi ekonomskih pojava.
Posebnu pažnju privukla su četiri izdanja Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu, predstavljena na štandu Republike Srpske 24. oktobra, koja govore o različitim periodima 20. vijeka, važnim za razumijevanje onoga što se srpskom narodu desilo od Drugog svjetskog rata sve do današnjih dana.
Predstavljene su monografije “Srpska politička elita iz BiH i jugoslovenska kraljevina 1918-1941” i “Zločini nacističkih divizija na prostoru BiH u Drugom svjetskom ratu” prof. dr Drage Mastilovića, kao i “Politički odnosi u BiH 1945-1958” prof. dr Draženka Đurovića i “Spoljna politika Rusije u godinama jugoslovenske krize /1985-1995/” akademika Jelene Guskove.
Profesor Mastilović rekao je da knjiga “Srpska politička elita iz BiH i jugoslovenska kraljevina 1918-1941” govori o periodu u istoriji Srba koji bio ključan za ono što se srpskom narodu dešavalo u Drugom svjetskom ratu i ratovima devedesetih godina, te da je 1918. godina bila “stajna tačka” srpske istorije, kada se ideal ujedinjenja ostvario ali ne na način kako su generacije Srba očekivale, već stvaranjem jugoslovenske države.
Knjiga “Zločini nacističkih divizija na prostoru BiH u Drugom svjetskom ratu” zbornik je dokumenata Zemaljske komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njegovih pomagača iz kojih nedvosmisleno proizlazi da je na prostoru BiH od 1941. do 1945. godine nad srpskim narodom izvršen zločin genocida.
Knjigu “Politički odnosi u BiH 1945-1958” predstavio je njen autor Draženko Đurović ističući da obrađuje hronološki okvir od 1945. godine – kraja Drugog svjetskog rata i uspostave novog revolucionarnog sistema vlasti, do 1958. godine, kada dolazi do prvog pokušaja otvaranja nacionalnog pitanja.
Viši naučni saradnik Istorijskog instituta Georgije Vulić predstavio je knjigu “Spoljna politika Rusije u godinama jugoslovenske krize /1985-1995/” akademika Jelene Guskove, koja predstavlja naučnu obradu ruske spoljne politike prema jugoslovenskoj krizi od 1985. do 1991. godine i ratu od 1991. do 1995. godine.