Обиљежено 30 година обнове рада Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву

На Електротехничком факултету Универзитета у Источном Сарајеву одржана је свечана академија поводом обиљежавања 30 година обнове рада овог факултета и 63 године високошколског образовања у области електротехнике.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Милан Кулић рекао је да је ЕТФ постигао импресивне резултате у високом образовању Републике Српске, те да је изузетно важан јер омогућава развој високотехнолошког друштва.

“Чињеница да је професорица Електротехничког факултета Мирјана Максимовић међу два одсто најбољих професора истраживача у свијету довољно говори о квалитету овог факултета. Такође, Електотехнички факултет организује један од најбољих научних скупова „Инфотех“, а професори овога факултета, поред Медицинског у Фочи, имају највише међународних пројеката – рекао је рецтор Кулић

Он је додао да као ректор Универзитета увијек говори о референцама које ЕТФ постиже и којима је веома задовољан.

Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву од оснивања је прошао веома успјешан пут и данас је препознат као један од лидера у региону из области електротехнике, рекао је декан проф. др Божидар Поповић, додавши да је овај факултет у ратној 1993. години успио да обнови рад, захваљујући, прије свега, тадашњем декану Вељку Вулетићу, као и његовим насљедницима.

Он је истакао да је овај факултет постао веома значајан када је ријеч о високом образовању не само у Српској већ и у региону.

„Имамо властити кадар, што је веома битно за факултет, велики број пројеката које реализујемо на нашем факултету са међународним учешћем, као и бројне потписане споразуме о пословно-техничкој сарадњи са привредним субјектима из цијелог региона“, навео је декан Поповић.

Током академије уручене су захвалнице заслужним појединцима и колективима, као и првој генерацији студената који су 1994. године уписали овај факултет, касније дипломирали, а потом и остали на овим просторима.

Захвалнице су уручене и факултетима који су помогли Електротехничком факултету, посебно Електронском факултету у Нишу, чији су професори годинама долазили у Источно Сарајево, захваљујући чему је факултет и опстао. Захвалнице су добили и Електротехнички факултет у Београду и факултети техничких наука у Новом Саду, Чачку и Косовској Митровици.

Декан Електронског факултета у Нишу проф. др Владимир Ћирић изјавио је да су имали значајну сарадњу са ЕТФ-ом у Источном Сарајеву и нада се да ће бити настављена.

Студент прве генерације ЕТФ-а Вања Нишић рекла је да је поносна својим факултетом и колегама које су ратних година студирали у хладним учионицама на којима су биле шперплоче умјесто прозора.

„Били смо веома вриједни. Успјели смо да одржимо Факултет, а ту је највећу улогу имао наш покојни декан Вељко Вулетић“, истакла је Нишићева.

Свечаној академији присуствовао је и помоћник министра за научнотехнолошки развој и високо образовање и информационо друштво Републике Српске Јосип Илић.

Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву један је од два факултета који баштине традицију Електротехничког факултета у Сарајеву из периода 1961–1992. године.

Одлуком Народне скупштине Републике Српске основан је Универзитет у Сарајеву Републике Српске, као насљедник Универзитета у Сарајеву.

Ради усклађивања са Законом о високом образовању, 2007. године Електротехнички факултет се, као правни субјект, брише из судског регистра и наставља да функционише као организациона јединица Универзитета у Источном Сарајеву.

 

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right