У Ректорату Универзитета у Источном Сарајеву данас је одржана заједничка сједница Ректорске конференције Републике Српске и Конференције универзитета Србије (КОНУС) на којој је договорено да се пређе на виши ниво сарадње кад је ријеч о настави и наставном процесу.
Сједницу су водили предсједавајући Ректорске конференције Републике Српске ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Милан Кулић и предсједавајући КОНУС ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић.
Ректор Кулић је захвалио свим јавним универзитетима у Србији који већ 32 године несебично и искрено помажу Универзитету и Источном Сарајеву, те истакао да је данашња заједничка сједница један од првих корака у реализацији Декларације Свесрпског сабора.
“Ми без њих не бисмо могли ни почети, а ни опстати, нити бисмо постигли очигледне резултате у високом образовању Републике Српске. У наредном периоду посветићемо још више пажње научно-истраживачким пројектима, како на националном, тако и на међународном плану”, нагласио је ректор Кулић.
Он је издвојио финансијску подршку Владе Војводине за низ пројеката, а које заједно реализују универзитети из Новог Сада, Бањалуке и Источног Сарајева, додајући да се то јасно види из великог броја објављених научних радова.
“Наш је циљ и жеља да се ови заједнички састанци ректорске конференције одржавају најмање једном годишње и да оба јавна универзитета из Републике Српске постану придружени чланови Ректорске конференције Србије, наравно без права гласа и одлучивања, али с правом на разговор и договор о подизању наше сарадње на још виши ниво”, истакао је ректор Кулић.
Ректор Ђокић изаразио је искрено задовољство данашњим догађајем, истичући да ректорске конференције Србије и Републике Српске окупљају 27 универзитета који имају план да заједнички раде, успостављају бољу сарадњу, да заједнички учествују у многим пројектима и да та сарадња између Србије и Републике Српске на овом академском нивоу буде што успјешнија.
Он је навео да су универзитети из Србије у претходних 20-30 година помагали универзитетима у Републици Српској да се оснују, развију и да успоставе боље студијске програме и да та сарадња и даље траје.
“Мислим да је дошао тренутак да почнемо партнерски да размишљамо, да више то не буде само једносмерна сарадња и помоћ Србије Српској, већ да на бази партнерства радимо на разним истраживањима, конкуришемо за међународне пројекте, размењујемо студенте и професоре и на неки начин успоставимо такав однос да наредну сарадњу усмјеримо и ка аплицирању за пројекте и повлачење средстава из фондова ЕУ”, рекао је ректор Ђокић.
Ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић истакао је да је ова високошколска установа у великом налету сарадње са универзитетима из Републике Српске, не само одскора, него из много ранијих времена, те да је најефикаснији начин те сарадње настава и научно-истраживачки рад.
“Време је да се окренемо науци, истраживањима и сматрамо да имамо одличне капацитете. Некада наше земље немају довољне буџете за врло квалитетне истраживања, зато се окрећемо европским грантовима. Мој универзитет је врло успешан, има одличну канцеларију и за пројекте и за међународну сарадњу, тако да редовано добијамо пројекте”, нагласио је Мадић.
Ректор Мадић сматра да универзитети у Србији увијек треба да позову и некога из Републике Српске, јер ће та сарадња сигурно уродити плодом, а најбољи примјер за то свакако јесте генијални истраживач и млади научник из Бањалуке, добитник награде “Доктор Зоран Ђинђић” Митар Симић, на кога треба да буде поносна цијела Република Српска.
“Ваше је само оно што поклањате другима”, поручио је ректор Мадић.