Sastanak studenata sa invaliditetom i članova tima UIS-a u okviru projekta „Trans2Work“

U Rektoratu Univerziteta u Istočnom Sarajevu danas je održan sastanak pred odlazak na razmjenu studenata sa invaliditetom, u okviru međunarodnog projekta „School-to-Work Transition for Higher education students with disabilities in Serbia, Bosnia & Herzegovina and Montenegro (Trans2Work)“.

Četvoro studenata Univerziteta u Istočnom Sarajevu registrovano je na web bazu koja je kreirana u okviru ovog projekta, čiji je nosilac Katedra za pedagogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Ovo je prvi put da Univerzitet u Istočnom Sarajevu učestvuje u razmjeni studenata sa invaliditetom.

U projektu mobilnosti studenata učestvuju dva studenta Saobraćajnog fakulteta Doboj – Vanja Grujić i Goran Ristić, student Fakulteta za proizvodnju i menadžment Trebinje Milica Ijačić i student Filozofskog fakulteta Pale Dejan Baković.

Svi studenti će u okviru razmjene obavljati praksu u oblastima srodnim profilima koje pohađaju na matičnim fakultetima i to u trajanju od dva mjeseca, u periodu od novembra 2017. do oktobra 2018. godine, na univerzitetima u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu ili Crnoj Gori.

Iz budžeta projekta studentima je obezbijeđeno po 1.800 evra za troškove.

Koordinator projekta je prof. dr Biljana Sladoje – Bošnjak, viši asistent Ranka Perućica je mentor koji povezuje studente sa invaliditetom i poslodavce, dok je mr Slobodanka Krulj iz reda administrativnog osoblja zadužena za podršku studentima.

Implementacija projekta „School-to-Work Transition for Higher education students with disabilities in Serbia, Bosnia & Herzegovina and Montenegro (Trans2Work)“ počela je u oktobru 2015. godine, a završava se 2018. godine.

Ciljevi međunarodnog  projekta „Trans2Work“ su:

a) da pripremi i unaprijedi visokoobrazovne institucije  u pogledu pružanja podrške studentima sa invaliditetom  u njihovoj  tranziciji  od  fakulteta do  radnog mjesta korišćenjem i praćenjem standarda i politika Evropske unije;

b)  da poveže visoko obrazovanje sa radnim okruženjem koje je primjereno osobama sa invaliditetom;

v) da asimilira tranzicione mogućnosti i vještine sa praksama i politikama Evropske unije;

g) da pripremi poslodavce da bolje razumiju potrebe  zaposlenih lica sa invaliditetom u cilju kreiranja i ponude novih radnih mjesta za ove osobe.

Osnovna ciljna  grupa kojima je ovaj projekat namijenjen jeste široka grupa postojećih i budućih diplomaca sa  invaliditetom  i poslodavaci iz privatnog i iz javnog sektora.

S obzirom da  postoji potreba da se ojača  akademska zajednica u cilju prihvatanja koncepta  tranzicije osoba sa invaliditetom od  fakulteta do  radnog mjesta, ostale ciljne grupe i potencijalni partneri univerziteta su: studenti sa invaliditetom,  univerzitetski nastavnici i osoblje, postojeći univerzitetski servisi, karijerni centri i potencijalne mreže.

Ciljevi mogu biti postignuti samo uz podršku visokoobrazovnih institucija  koje će omogućiti studentima sa invaliditetom da učestvuju u programima prakse u okviru posebnog programa mobilnosti koji je uključen u  Erazmus+ program kreditne mobilnosti studenata sa visokoobrazovnih institucija.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right