Okrugli sto pod nazivom „Razvoj dualnog obrazovanja u Brčko Distriktu“ u okviru međunarodnog Erazmus plus projekta „Jačanje kapaciteta u razvoju dualnog visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini“ i programa Evropske mreže preduzetništva Republike Srpske održan je 17. septembra 2020. godine u Domu kulture u Brčkom.
Cilj okruglog stola bio je definisanje pravaca razvoja dualnog obrazovanja u Brčko distriktu (srednje škole i visoko obrazovanje), usklađivanje studijskih programa univerziteta i smjerova srednjih škola sa potrebama privrede Brčko distrikta, povezivanje brčanske privrede i poljoprivrede i obrazovnog sistema.
Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Vlade Brčko distrikta, predstavnici Privredne komore Brčko distrikta, predstavnici Direkcije za evropske integracije, veliki broj predstavnika privrednih subjekata iz Brčko distrikta, ompladinskih organizacija, dok je zbog epidemioloških mjera i ograničenog broja učesnika izostalo prisustvo određenog broja planiranih učesnika.
Moderator okruglog stola bio je prof. dr Srđan Lalić, a predavači na okruglom stolu bili su Amra Abadžić, predstavnik Vlade Brčko distrikta koja je prezentovala „Privredni i poljoprivredni potencijal Brčko distrikta Bosne i Hercegovine“, Aleksandra Mihajlović Bijelić koja je prezentovala „Ulogu Privredne komore Republike Srpske u stručnom obrazovanju u Republici Srpskoj“, Emir Pašić koji je prezentovao „Ulogu Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine u dualnom obrazovanju“ i doc. dr Nenad Marković koji je prezentovao „Dualno visoko obrazovanje“, „Projekat DUALSCI“ i „Evropsku mrežu preduzetništva Republike Srpske“.
Ustanovljeno je da su u srednjem obrazovanju inicirani početni napori da se obavlja edukacija specifičnih zanimanja uz podršku kompanija, srednjih škola i učenika. Zaključeno je da se mora značajno više raditi na stvaranju svijesti o potrebi uvođenja dualnog srednjeg, kao i dualnog visokog obrazovanja. Prvenstveno, zaključeno je da je neophodna podrška vlasti kako bi se u novi zakon o visokom obrazovanju predvidjelo dualno visoko obrazovanje, što bi kasnije ponudilo mogućnost za izradu posebnog akta koji bi detaljno regulisao dualno visoko obrazovanje. To je aktivnost koja se mora uraditi na nivou entiteta Republike Srpske, Brčko distrikta, kao i na kantonalnim nivoima Federacije Bosne i Hercegovine, na kojima se nalaze odgovornosti za visoko i srednje obrazovanje.
Takođe, istaknuto je da je neophodna bolja i čvršća saradnja privrednih organizacija sa visokoobrazovnim ustanovama u pravcu unapređenja studentske prakse koja mora kroz dualno visoko obrazovanje biti mnogo formalnija i specifičnija. Putem dualnog visokog obrazovanja studenti koji bi pohađali praktičnu nastavu kod određenih kompanija imali bi veće mogućnosti za zaposlenje nakon diplomiranja, jer bi se pohađanjem praktične nastave pripremali za radne aktivnosti koje bi se obavljale u kompanijama nakon diplomiranja. Većim zapošljavanjem studenata koji bi pohađali dualno obrazovanje stekli bi se objektivni razlozi ostanka mladih ljudi na ovim prostorima, što bi za posljedicu imalo manje emigracije stanovništva i određeno povećanje prirodnog priraštaja.