Potpisan Sporazum o stipendiranju 11 studenata Filozofskog fakulteta

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić i načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić potpisali su danas Sporazum sa dekanom Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Dragom Mastilovićem o stipendiranju 11 studenata ovog fakulteta.

Ćosić je izjavio novinarima da grad Istočno Sarajevo, ali i opštine u njegovom sastavu pokazuju na različitim polјima brigu za Univerzitet u ovom gradu i fakultete kao njegove organizacione jedinice.

„U ime grada sam potpisao sporazum sa dekanom Filozofskog fakulteta o stipendiranju pet studenata sa smjera Filozofija. Smatramo da je to značajan doprinos i ukoliko se i više studenata prijavi, mi ćemo to podržati“, istakao je Ćosić.

On je dodao da, osim što se bore da budu izgrađeni poslovni objekti ovog fakulteta i samog Univerziteta, bore se i za dobar studentski standard kroz izgradnju studentskih domova.

„Ovo danas je pokazatelј na koji način se borimo za studente koji treba da studiraju na fakultetima Univerziteta u Istočnom Sarajevu“, rekao je Ćosić.

Katić je istakao da je danas potpisao sa Mastilovićem sporazum o stipendiranju šest studenata, i to tri sa odsjeka Srpski jezik i književnost i tri sa odsjeka za Istoriju i arheologiju, dodajući da na taj način pokušavaju da animiraju određeni broj studenata da upisuje deficitarna zanimanja.

„Osim toga, mi smo u ovoj godini potpisali ugovor o stipendiranju sa više od 120 studenata sa područja opštine Istočno Novo Sarajevo i mislim da ćemo na ovaj način i na Filozofskom, ali i drugim fakultetima dati doprinos da se određeni broj studenata kako iz Istočnog Sarajeva, tako i Republike Srpske odluči da studira na Univerzitetu u ovom gradu“, istakao je Katić.

On je dodao da je iznos stipendije 120 KM.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić, koji je prisustvovao potpisivanju sporazuma, istakao je da je ovo divan primjer kako lokalne zajednice vode računa o ovoj visokoškolskoj instituciji.

„Univerzitet u Istočnom Sarajevu je zaista izuzetno važan za ovaj dio Republike Srpske i samo ako ovako budemo radili zajedno sa lokalnim zajednicama gdje se nalaze naši fakulteti i Vladom Republike Srpske siguran sam da Univerzitet ide u pravom smjeru“, istakao je rektor Kulić.

On je dodao da danas počinje prijem dokumenta za upis nove generacije studenata i nada se da ćemo i ove godine napraviti blagi porast, jer raste interesovanje za studijske programe sva tri ciklusa studija.

Dekan Filozofskog fakulteta prof. dr Draga Mastilović je zahvalio Ćosiću i Katiću, ali i načelniku Pala Bošku Jugoviću sa kojim je prošle godine potpisan sporazum, kao i Istočne Ilidže Marinku Božoviću, koji je sa jednokratnim stipendijama podržao upis nekoliko studenata nacionalnih disciplina na ovom fakultetu.

On je istakao da je Filozofski fakultet jedna od najvećih, ali i po mnogo čemu najznačajnijih organizacionih jedinica Univerziteta u Istočnom Sarajevu, ne samo po broju studijskih programa, broju studenata i zaposlenih nastavnika i saradnika već i po tome što se izučavaju „nacionalne discipline“ – srpski jezik i književnost, istorija i arheologija.

„Upravo ovom podrškom lokalne uprave pokazujemo koliko nam je značajno da se `nacionalne discipline` održe, prije svega u školskom sistemu, a koje pripadaju humanističkim naukama koje su u poslјednje vrijeme bile prilično zapuštene“, istakao je dekan Mastilović.

Izvor: SRNA

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right