Potpisan Protokol o saradnji sa Muzejom žrtava genocida u Beogradu

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić, rektor Univerziteta u Banjoj Luci prof. dr Radoslav Gajanin i direktor Muzeja žrtava genocida iz Beograda Dejan Ristić potpisali su 11. maja, u Banjoj Luci, Protokol o saradnji kojim je predviđeno da se na naučnim temelјima, na osnovu činjenica, prezentuje istina o genocidu nad Srbima u Drugom svjetskom ratu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i onemogući falsifikovanje istorije.

Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske doc. dr Želјko Budimir naglašava da je ovo jedna od inicijativa koju su zajednički pokrenuli Ministarstvo i Muzej.

,,Važno je da se izučavanje genocida, ratnih zločina i Drugog svjetskog rata odvija sistematično i kroz institucionalni način, na katedrama za istoriju na dva javna univerziteta u Republici Srpskojˮ, kazao je ministar Budimir i dodao da je potpisivanje protokola „buđenjeˮ istorijskih nauka.

On smatra da će ovaj dokument omogućiti brze uspjehe u istraživanjima Drugog svjetskog rata i genocida nad Srbima u NDH.

„Naučnoistraživački projekti u Republici Srpskoj ovog tipa biće usko vezani za ono što radi Muzej žrtava genocida u Beogradu. Bez izučavanja Drugog svjetskog rata, ne možemo da shvatimo kakva realnost nas očekuje u vremenu koje je ispred nasˮ, rekao je ministar.

Rektor Kulić je naglasio da je potpisivanje protokola jedan od načina da se na poseban način pažnja posveti istoriji stradanja srpskog naroda u Drugom svjetskom ratu, ali i ratovima koji su se dešavali poslije toga.

Rektor Kulić je najavio uskoro početak rada Instituta istorijskih nauka koji će dati ogroman doprinos da se onemogući falsikovanja istorije i stradanja Srba posebno u Drugom svjetskom ratu.

Direktor Muzeja žrtava genocida iz Beograda Dejan Ristić kaže da je cilј ove saradnje da istorijsko iskustvo stradanja Srba bude vidlјivije ne samo u okviru srpskog etničkog prostora, već u svijetu i da se ova tema internacionalizuje i da se na svaki način, naukom, borimo protiv revizije, falsifikovanja istorije i stigmatizacije srpskog naroda.

Ristić je naglasio da se potpisivanjem protokola sa dva javna univerziteta zaokružuje sistem saradnje sa relevantnim obrazovnim institucijama na srpskom etničkom prostoru.

„Muzej žrtava genocida u Beogradu, koji je osnovan 1992. godine, jedna je od tri najreferentnije institucije u svijetu, uz Muzej Jad Vašem u Jerusalimu i Memorijalni muzej Holokausta, i raspolaže sa više od 200.000 jedinica građe koje svjedoče o genocidu nad Srbima u NDHˮ, rekao je Ristić.

Nјegovo preosveštenstvo episkop pakračko-slavonski Jovan istakao je da potpisivanje protokola predstavlјa kopernikanski obrt u vezi srpskih stradanja, jer se o tome, kako je naglasio, do sada nije radilo sistematski, naučno, temelјno i na međunarodnom nivou.

„Upravo će ovakvim sporazumom to biti omogućeno. Važno je da cijelu priču o srpskom stradanju u 20. vijeku, pogotovo u Drugom svjetskom ratu, mora da nosi Republike Srpska jer gro žrtava Jasenovca, žrtava Drugog svjetskog rata i boraca dolazi sa ovih terena, Bosanske Krajine, Korduna, Like, Banije, Zapadne Slavonije, Dalmacije. Nјihovi potomci u ogromnom broju naselјavaju Srbiju, gotovo trećinu stanovništva i radi se o velikom pokretu koji omogućava da se realno, u vremenu koje dolazi, bavimo srpskim stradanjima u Drugom svjetskom ratuˮ, naveo je episkop Jovan.

Kako je istakao rektor Univerziteta u Banjoj Luci prof. dr Radoslav Gajanin, na ovaj način omogućava se da članovi akademske zajednice sa dva javna univerziteta aktivno istražuju istorijske činjenice koje su u prethodnom periodu bile zanemarene.

On je izrazio nadu da će u narednom periodu biti značajan broj mastera, odnosno doktorskih disertacija i naučnih radovakoji će biti publikovani u međunarodno referentnim časopisima istorijskih nauka.

Održan je i prvi radni sastanak resornog ministra, episkopa Jovana, rektora Gajanina i Kulića, direktora Ristića, dekana dva Filozofska fakulteta – prof. dr Srđana Dušanića i prof. dr Drage Mastilovića, te rukovodioca SP istorije na Filozofskom fakultetu UNIBL prof. dr Borivoja Miloševića, kao i predstavnika Eparhije pakračko-slavonske i Muzeja žrtava genocida. Tokom ovog sastanka dogovorene su prve aktivnosti koje se odnose na realizaciju Protokola o saradnji sa Muzejom žrtava genocida u Beogradu.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right