Na Fakultetu poslovne ekonomije Bijeljina, u sklopu aktivnosti NIC-a, u petak 27.09.2024. godine, održana je prezentacija rezultata rada u okviru projekta „Veb identitet privrede“ čiji su partneri Privredna komora Republike Srpske, Područna privredna komora Bijeljina, Fakultet poslovne ekonomije Bijeljina i Grad Bijeljina.
Cilj ovog projekta koji predstavlja težnju ka digitalizaciji privrede u Republici Srpskoj jeste besplatna izrada veb sajtova privrednim subjektima koji nemaju iste, čime im se pruža mogućnost da se na efikasan način predstave na internetu, što je ključno i neizostavno za moderno poslovanje.
U izradi veb sajtova za privredne subjekte učestvuju i studenti Fakulteta poslovne ekonomije Bijeljina, pod mentorstvom svojih profesora, a ove godine su izrađeni veb sajtovi za devet privrednih subjekata, te su studenti imali priliku da prezentuju rezultate svog rada.
Takođe, održana je i promocija monografije „Transformacija ekonomije vještačkom inteligencijom: Perspektive, izazovi i prilike“ koja je nastala kao rezultat projekta sufinansiranog od strane Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje, a čiji su urednici i autori profesori i asistenti Fakulteta poslovne ekonomije Bijeljina.
Monografija se sastoji iz 11 poglavlja, a u njenoj izradi je učestvovalo 26 autora.
Metodologija izrade je uključivala detaljnu analizu aktuelne literature vezane za razvoj vještačke inteligencije i studije slučaja u oblasti primjene vještačke inteligencije u ekonomiji, kao i saradnju sa vodećim stručnjacima iz ovih oblasti.
Ovaj multidisciplinarni pristup omogućio je da se istraži i analizira uticaj vještačke inteligencije na različite sektore ekonomije, te da se identifikuje kako vještačka inteligencija može biti iskorišćena za unapređenje efikasnosti, inovacija i konkurentnosti, kao i da se razmotre potencijalni izazovi i rizici koje njena primjena donosi.
U monografiji su prikazani konkretni načini na koje vještačka inteligencija može transformisati poslovne procese, poboljšati donošenje odluka i unaprijediti strategije u različitim ekonomskim sektorima: poslovanje finansijskih institucija, industrijska djelatnost, malo i srednje preduzetništvo, menadžment i marketing.
Pokazano je da primjena vještačke inteligencije u različitim oblastima ekonomije, uključujući međunarodnu ekonomiju, trgovinu i elektronsko poslovanje, značajno unapređuje efikasnost i inovativnost.
Rezultati prikazani u monografiji mogu poslužiti za dalja istraživanja u oblasti vještačke inteligencije i ekonomije koja bi, prije svega uz saradnju sa domaćim privrednicima, ali i kreatorima politika, na polju usvajanja neophodnih propisa koji regulišu ovu oblast, mogla doprinijeti naučnom i tehnološkom razvoju.
Nakon prezentacije rezultata rada i sprovedenih istraživanja, zajednički stav svih učesnika projekta je da će Privredna komora RS, Područna privredna komora Bijeljina, Fakultet poslovne ekonomije i Grad Bijeljina nastaviti sa sličnim projektima u budućnosti, kako bi se nastavilo unapređenje digitalnih kapaciteta privrede, kao i podrška mladim stručnjacima i istraživačima u sticanju neophodnih znanja i vještina za tržište rada.