U Rektoratu Univerziteta u Istočnom Sarajevu danas je održana zajednička sjednica Rektorske konferencije Republike Srpske i Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) na kojoj je dogovoreno da se pređe na viši nivo saradnje kad je riječ o nastavi i nastavnom procesu.
Sjednicu su vodili predsjedavajući Rektorske konferencije Republike Srpske rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Milan Kulić i predsjedavajući KONUS rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić.
Rektor Kulić je zahvalio svim javnim univerzitetima u Srbiji koji već 32 godine nesebično i iskreno pomažu Univerzitetu i Istočnom Sarajevu, te istakao da je današnja zajednička sjednica jedan od prvih koraka u realizaciji Deklaracije Svesrpskog sabora.
„Mi bez njih ne bismo mogli ni početi, a ni opstati, niti bismo postigli očigledne rezultate u visokom obrazovanju Republike Srpske. U narednom periodu posvetićemo još više pažnje naučno-istraživačkim projektima, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu“, naglasio je rektor Kulić.
On je izdvojio finansijsku podršku Vlade Vojvodine za niz projekata, a koje zajedno realizuju univerziteti iz Novog Sada, Banjaluke i Istočnog Sarajeva, dodajući da se to jasno vidi iz velikog broja objavljenih naučnih radova.
„Naš je cilj i želja da se ovi zajednički sastanci rektorske konferencije održavaju najmanje jednom godišnje i da oba javna univerziteta iz Republike Srpske postanu pridruženi članovi Rektorske konferencije Srbije, naravno bez prava glasa i odlučivanja, ali s pravom na razgovor i dogovor o podizanju naše saradnje na još viši nivo“, istakao je rektor Kulić.
Rektor Đokić izarazio je iskreno zadovoljstvo današnjim događajem, ističući da rektorske konferencije Srbije i Republike Srpske okupljaju 27 univerziteta koji imaju plan da zajednički rade, uspostavljaju bolju saradnju, da zajednički učestvuju u mnogim projektima i da ta saradnja između Srbije i Republike Srpske na ovom akademskom nivou bude što uspješnija.
On je naveo da su univerziteti iz Srbije u prethodnih 20-30 godina pomagali univerzitetima u Republici Srpskoj da se osnuju, razviju i da uspostave bolje studijske programe i da ta saradnja i dalje traje.
„Mislim da je došao trenutak da počnemo partnerski da razmišljamo, da više to ne bude samo jednosmerna saradnja i pomoć Srbije Srpskoj, već da na bazi partnerstva radimo na raznim istraživanjima, konkurišemo za međunarodne projekte, razmenjujemo studente i profesore i na neki način uspostavimo takav odnos da narednu saradnju usmjerimo i ka apliciranju za projekte i povlačenje sredstava iz fondova EU“, rekao je rektor Đokić.
Rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dejan Madić istakao je da je ova visokoškolska ustanova u velikom naletu saradnje sa univerzitetima iz Republike Srpske, ne samo odskora, nego iz mnogo ranijih vremena, te da je najefikasniji način te saradnje nastava i naučno-istraživački rad.
„Vreme je da se okrenemo nauci, istraživanjima i smatramo da imamo odlične kapacitete. Nekada naše zemlje nemaju dovoljne budžete za vrlo kvalitetne istraživanja, zato se okrećemo evropskim grantovima. Moj univerzitet je vrlo uspešan, ima odličnu kancelariju i za projekte i za međunarodnu saradnju, tako da redovano dobijamo projekte“, naglasio je Madić.
Rektor Madić smatra da univerziteti u Srbiji uvijek treba da pozovu i nekoga iz Republike Srpske, jer će ta saradnja sigurno uroditi plodom, a najbolji primjer za to svakako jeste genijalni istraživač i mladi naučnik iz Banjaluke, dobitnik nagrade „Doktor Zoran Đinđić“ Mitar Simić, na koga treba da bude ponosna cijela Republika Srpska.
„Vaše je samo ono što poklanjate drugima“, poručio je rektor Madić.