Univerzitetski centar Bijeljina

Univerzitetski centar Bijeljina

Bijeljina je smještena u Semberiji, i predstavlja raskršće puteva za Srbiju, Hrvatsku i unutrašnjost Bosne. Smještena u ravnoj i plodnoj Semberiji, u blizini rijeka Drine i Save, ispod planine Majevice. U Bijeljini na javnim i privatnim fakultetima studira preko 5.000 studenata.

Najstariji pronađeni tragovi života datiraju iz perioda neolita – starčevačke kulture, 5-4. milenijum stare ere. Važno raskršće kulturnih uticaja u neolitu, bronzanom dobu i kasnije.
Bijeljina je bila jedno od središta panonsko-ilirskog ustanka. Među značajne ličnosti 19. veka ubrajaju se Filip Višnjić i Ivo od Semberije, knez Bijeljinske nahije, koji se nalaze i na grbu Bijeljine.

Iako se ime „Bijeljina“ prvi put spominje već 1446. godine, ime se ozvaničilo tek 1918. godine. Tokom vladavine Austrougarske, grad je nosio ime „Bjelina“, a još prije toga „Belina“ i „Bilina“.

Najstarija javna građevina u gradu Bijeljini je Crkva svetog Đorđa, sagrađena 1872. godine. Druga najstarija građevine je Muzej Semberije, sagrađen 1876. godine. Gradski park je sagrađen 1892. U srednjem vijeku, hrišćani su se pismu učili uglavnom u manastirima.

U Bijeljini je prva osnovna škola otvorena 1838. godine. 1902. godine ova škola je renovirana, dodat je jedan sprat i još nekoliko učionica. U periodu između 1893. i 1895. godine, tu je radio Jovan Dučić kao nastavnik. Do 1919. godine, škola je radila u ovoj zgradi, a zatim je predata novootvorenoj realnoj gimnaziji. Krajem Drugog svjetskog rata je promijenjen školski sistem, pa je 1951. godine otvorena prva osmogodišnja osnovna škola, a 5 godina kasnije i druga. Zatim su otvorene osnovne škole 1959. i 1966. godine. Od 1953. godine u gradu postoji i osnovna muzička škola, u zgradi bivše Srpske štedionice.

U Bijeljini radi Srpsko kulturno umjetničko društvo Semberija koje njeguje folklornu i muzičku baštinu srpskog naroda i drugih naroda koji žive na prostoru bivše Jugoslavije. U Bijeljini takođe radi i Srpsko kulturno umjetničko društvo „Velika Obarska“.

Opština Bijeljina je druga opština po stepenu razvijenosti u Republici Srpskoj. Povoljan prirodni položaj na obodu Panonske nizije i skoro potpuno ravničarski teren su omogućili razvoj poljoprivrede, pa je preovlađujući dio privrede zasnovan na poljoprivrednoj proizvodnji, a Semberija se smatra žitnicom Republike Srpske i BiH.

Sekundarni sektor privrede-industrija, rudarstvo, građevinarstvo i proizvodno zanatstvo, je takođe dobro razvijen i veliki broj kompanija uspješno posluje u ovom segmentu. Takođe, opština Bijeljina, sa oko 150.000 stanovnika je privukla najveće regionalne trgovinske lance koji su otvorili odlično snabdjevene megamarkete i tržne centre.

U Bijeljini na javnim i privatnim fakultetima studira preko 5.000 studenata, što poboljšava starosnu i obrazovnu strukturu radne snage, budući da veliki broj visokoobrazovanih mladih stručnjaka nakon završetka studija ostaje u Bijeljini.

U Bijeljini su u izgradnji novi Centar za kulturu i Regionalna bolnica, čijim završetkom će biti stvoreni odlični uslovi za dalji razvoj kulturnih i medicinskih djelatnosti.

Takođe, iz Bijeljine program emituju četiri televizije (BN TV, TV Arena, TV Slobomir i TV In) i nekoliko radio-stanica (Pan, Daš, Bn, Bobar, Slobomir…), a skoro sve najveće redakcije elektronskih i štampanih medija iz Republike Srpske i BiH imaju svoja dopisništva u Bijeljini. Grad je sjedište fudbalskog kluba Radnik.

Accesibility Adjustments

Choose the right accessibility profile for you
OFF ON
Highlight Links Highlights all the links on the site!
OFF ON
Pause Animations Animations will be paused on the site!
OFF ON
Dyslexia Font Dyslexia Font will be applied on the site!
OFF ON
Hide Images All images will be hidden on the site!
Choose the right accessibility profile for you
Adjust Font Sizing
Default
High Saturation
High Contrast
Light Contrast
Dark Contrast
Adjust Letter Spacing
Default
Adjust Line Height
Default
Speak Mode
Align Center
Align Left
Align Right